17.3.20
Když kladivo udeří....
Drazí přátelé , v těchto těžkých dobách je třeba být silný , nepropadat panice a snažit se v záplavě depresivních a mnohdy nejasných zpráv přijít na jiné myšlenky. Já jdu na to filmem. Tentokrát jsem se zaměřil na trojlístek fláků z legendárního studia Hammer. Tady je první z nich.
The Abominable Snowman (1957)
Hned na začátek si musím postěžovat. Název celého díla totiž evokuje přiblblá (ale samozřejmě mnohdy kouzelná) hororová , americká béčka a plakát tomu rozhodně nepomáhá. A ve skutečnosti je tento kousek z dílny proslulého studia Hammer inteligentní, dobrodružné sci-fi. Největší předností je samozřejmě skvělý Peter Cushing (jeho první Hammer!) který jako vždy okouzlí svým elegantním herectvím a silným charismatickým projevem. Zde jako doktor John Rollason který pátrá v Himálajích po legendárním sněžném muži. Jeho zájem je čistě vědecký a chce Yettiho najít a studovat ale vůdce expedice (Forrest Tucker) chce chudáka chlupáče ulovit a vystavit ho světu což přináší samozřejmě řadu nesvárů mezi oběma muži. Film mi doslova učaroval atmosférou Himalájských hor. Expedice se prodírá sněhovými závějemi , atmosféra je pod bodem mrazu (doslova) a svou vyhroceností připomene legendární Věc. Pocit bezmoci , všeprostupující zima. Navíc jde o to že sněžného muže nikdy nespatříme , je tam někde v horách a napětí stoupá. Celým filmem se line pěkná myšlenka o tom že zlo se ukrývá v lidech samotných a ne v záhadném obyvateli hor. Vyčetl bych tomu akorát nadbytečné pasáže s Cushingovo manželkou a tak trochu odflákli závěr ale jinak se jedná o milé překvapení.
8/10
9.3.20
8.3.20
Pochi dollari per Django (1966)
Klasický představitel ostrých hochů Anthony Steffen zde tradičně jako Django (podle všeho poprvé) v režijním tandemu Klimovsky/Castellari (?) v příběhu ukradených peněz a krvavém konfliktu mezi farmáři a honáky. Anthony je sympaťák s šerifskou hvězdou , hraje na svoje standarty celkem dobře. Pak je tu ještě Frank Wolf jako farmář/skrytý bandita který je tak nějak mdlý a tuctový. Pěkná hudba (Carlo Savina) a rozumná stopáž. Docela se na to příjemně koukalo ale kromě intenzivní závěrečné přestřelky to všechno zapadá do dobového průměru u kterého si můžete v nedělní odpoledne žehlit trenky a podřimovat. Prostě obyčejná Steffenovka. Nic víc a nic míň.
7.3.20
Il diavolo nel cervello (1972)
8/10
4.3.20
The Raven (1935)
Po pravdě? Ne zas tak kvalitní a uhrančivý horror jak by se podle mého hodnocení dole mohlo zdát. Lugosi s Karloffem už zářily v daleko dějově propracovanějších a celkově nápaditějších filmech. Tady mám občas nějakou tu dialogovou vatu , nikam se neposouvající děj , odfláklý závěr a trestuhodně nevyužité mučící rekvizity které určitě mohly dostat větší prostor. No jo ale ono se na tu magickou dvojici Lugosi/Karloff tak krásně dívá. Lugosiho přehrávání a ten jeho uherský přízvuk , toho se snad nikdy nenabažím. Zde navíc jako šílený doktor , fanaticky vyznávající Poea. Boris jako kriminálník na útěku tentokrát trochu více v pozadí ale zato má pěkně ohyzdnou masku. Prostě Dracula a Frankensteinovo monstrum. Další herci nejsou ničím zajímavý. Lugosi má pěkný , vynálezavý dům v Poeovském stylu a rozhoupané kyvadlo nad rozhodně potěší. Jak jsem již psal , není to nejlepší film těchto legend ale pro mě má stále to zvláštní kouzlo jaké horrory studia Universal (a nejen toho) mají.
7/10
Štítky:
30s,
Bela Lugosi,
Boris Karloff,
E.A. Poe,
gothic,
horror,
universal
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)